Z pozoru wybór odpowiedniej kłódki nie powinien stanowić wielkiego wyzwania. W praktyce jednak stajemy przed poważnym wyzwaniem, które może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszego mienia. W ciągu ostatnich lat, te najdłużej służące ludzkości zapięcia ewoluowały w szybkim tempie, więc obecnie na rynku mamy tysiące różnych modeli. Jak w tym szaleństwie nie zwariować i wybrać najlepszy model?

Szeroka oferta producentów kłódek

Kłódka antywłamaniowa z uchem, kłódka z trzpieniem, kłódka na szyfr, czy też kłódka z alarmem – przeglądając dowolną stronę producenta, czy też dostawcy kłódek znaleźć możemy bardzo szeroką ofertę produktów. Z jednej strony to doskonała wiadomość dla klientów, którzy mogą przebierać spośród wielu możliwość, z drugiej strony rodzi to spory problem – jaki model wybrać?

Podstawowy podział rodzaju kłódek

Jeszcze niedawno mówiło się o dwóch rodzajach kłódek. Obecnie do tego grona dołącza się jeszcze dwa rodzaje. Czym się charakteryzują?

  • Kłódka z uchem tonajpopularniejszy rodzaj kłódek. Świetnie sprawdza się do zabezpieczenia roweru lub walizki. Łączy ze sobą elementy, które nie są współliniowe. Jest to również zdecydowanie najtańsze rozwiązanie.
  • Kłódka trzpieniowa różni się od klasycznych kłódek kształtem ucha – w ich przypadku występuje prosty trzpień. Jest to rozwiązanie dużo sztywniejsze i trwalsze, ale uniemożliwia zapięcie niewspółliniowych elementów. Idealnie sprawdzi się natomiast jako kłódka do garażu, czy też bramy.
  • Kłódka szyfrowa to rozwiązanie, które coraz częściej zastępują klasyczne kłódki na klucz. Mimo, że jej zakup kosztuje odrobinę więcej, to gwarantuje ona większe bezpieczeństwa niż kłódka z uchem. Warto jednak przy zakupie zwrócić uwagę na jakość wykonania – tylko dobrze wykonane są nie do sforsowania. 
  • Kłódka z alarmem stanowi najnowocześniejsze rozwiązanie ze wszystkim rodzajów. Niewiele różni się w budowie od pozostałych, ale podczas przecięcia ucha kłódki uruchamia ona alarm. Takie prewencyjne działanie może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kłódki?

Większość kłódek antywłamaniowych wykonana jest z mosiądzu bądź żelaza, dlatego analizowanie ich wyboru pod kątem materiału nie ma większego sensu. Warto natomiast zwrócić uwagę na inne elementy:

  • Długością ucha określamy odległość najwyższego punktu od bryły kłódki. Wybierając kłódkę należy dobrać jej rozmiar do potrzeb i wymiarów spinanych elementów. Oczywiście, założenie większej kłódki będzie odrobinę łatwiejsze, natomiast zbyt duże uszy mogą powodować, że będzie łatwiej pokonać takie zabezpieczenie.
  • Wielkość kłódki – tutaj sprawa jest dużo prostsza. Im większe zabezpieczenie, ty trudniej jest je sforsować. Najmniejsze i najprostsze można pokonać przy użyciu łomu lub kombinerek, dlatego do zabezpieczenia bardziej wartościowych rzeczy należy stosować kłódki większych rozmiarów.
  • Zabezpieczenie przed wilgocią to element, na który należy zwrócić baczną uwagę, jeśli kłódka klasyczna, czy też kłódka na szyfr będą stosowane na zewnątrz. Te wyższej jakości powinny być wyposażone w specjalną uszczelkę, która chroni przed zawilgoceniem.
  • Cena – decydując się na zakup kłódki na szyfr lub kłódki alarmowej musimy liczyć się z wyższym wydatkiem, niż w przypadku kłódek na ucho. Zabezpieczenia warte 5 – 10 złotych sprawdzą się jedynie do roweru, który zostawiamy na kilka chwil. W przypadku zabezpieczania mienia o wyższej wartości, należy zakupić kłódkę o wartości kilkuset złotych.