Wydaje się, że współcześnie coraz częściej szukamy informacji na temat tego jak leczyć nerwicę lękową, wystarczy chociażby wpisać frazę „leczenie nerwicy łódź” by otrzymać strony dotyczące zarówno sposobów jak i miejsc, w których możemy uzyskać pomoc dotyczącą zaburzeń lękowych. Do tego, niechlubnego grona należy również nerwica depresyjna, która posiada oddzielne oznaczenie w klasyfikacji chorób. Coraz częściej jednak nazwa nerwica depresyjna zostaje zastępowana przez termin „dystymia”. Nerwica depresyjna zasługuje na szczególną uwagę.

Czym jest nerwica depresyjna?

Najczęściej nerwica depresyjna rozwija się w okresie dojrzewania, wciąż jednak nie udało się ustalić, dlaczego dochodzi do zachorowań na to zaburzenie. Zazwyczaj wymienia się czynniki genetyczne, bądź biologiczne, jak również wpływ środowiska, przez które rozwija się nerwica. W literaturze specjalistycznej możemy przeczytać, że jedną z głównych przyczyn powstawania tego typu schorzeń jest zaburzenie osobowości i zaburzenie metaboliczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Zdarzają się również twierdzenia, że nerwica depresyjna oraz jej rozwój uzależnione są od cech pacjenta, które uniemożliwiają mu czerpanie radość z życia oraz przeżywanie przyjemności. Również obniżony poziom dopaminy może mieć wpływ na rozwój nerwicy.

Nerwica depresyjna a depresja nerwicowa

W przypadku depresji nerwicowej dochodzi do zaburzeń nastroju. Objawia się przede wszystkim przewlekłym, ale niezbyt nasilonym występowaniem objawów depresyjnych. Zdarza się, że pacjencji skarżą na obniżoną sprawność intelektualną, towarzyszą im fobie, słabsza kondycja fizyczna, wyczerpanie i mniejsze zainteresowanie życiem. Dystymia, czyli nerwica depresyjna to stan przewlekłego obniżenia nastroju, który utrzymuje się przez kilka lat. Pomimo niewielkich zaburzeń nastroju, objawy utrzymują się przez długi okres, zdarzają się jednak krótkie epizody lepszego samopoczucia.

Nerwica depresyjna często objawia się poprzez zaburzenia somatyzacyjne – brak apetytu, bóle mięśni, zaburzenia snu oraz zaburzenia układu krążenia. Zdarzają się również mdłości, zaburzenia seksualne, bóle i zawroty głowy, czy drżenie kończyn. Osoby, których dotknęła nerwica depresyjna, są bierne oraz zależne od innych ludzi. Sprawiają wrażenie przewlekle cierpiących, które należy wyręczać z codziennych czynności, co jest przyczyną silniejszego uzależnienia od otoczenia. Są to osoby wiecznie niezadowolone, ciągle na coś narzekają oraz przeżywają silny lęk związany z usamodzielnieniem.

Nerwica depresyjna oraz nerwica lękowa leczenie

Jak w wielu przypadkach zaburzeń, również tutaj częstym elementem stosowanej terapii jest leczenie farmakologiczne. Ma to na celu, przede wszystkim złagodzić objawy nerwicy oraz częstotliwości ich występowania. Jednak nieodzownym elementem terapii są sesje psychoterapeutyczne. Ważne jest, aby osoby, którym nerwica depresyjna czy nerwica lękowa ogranicza radość z życia, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także zmusza do nieprzemyślanych decyzji, nauczyły się radzić sobie z jej przejawami. Zwłaszcza w sytuacjach, które nasilają jej objawy. Drugim ważnym aspektem, jest potrzeba uświadomienia sobie powodów, przez które dochodzi na nasilenia objawów, aby móc sobie z nimi lepiej radzić. Pacjent, w trakcie terapii, uczy się nowego sposobu przeżywania emocji we własnym świecie psychicznym, reagowania na aktualne stany oraz radzenia sobie ze stresogennymi sytuacjami. Ma to służyć również łatwiejszemu nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi.