W kryzysowych dla życia człowieka sytuacjach bardzo ciężko jest radzić sobie samemu. Tak naprawdę bardzo mało osób posiada zdolność, aby przy skrajnie trudnych problemach radzić sobie bez pomocy osób trzecich. W wypadku konfliktu z prawem wydaje się, że jest to wręcz niemożliwe. Co w takim wypadku powinniśmy wówczas zrobić? Z pewnością zwrócić się do dobrego prawnika, adwokata czy też radcy prawnego.

Wszelkie porady prawnika mogą okazać się nieocenioną pomocą. Na tym się jednak nie kończy, ponieważ w wielu przypadkach nie mamy adwokata, z którym współpracujemy na stałe, a wówczas jesteśmy zmuszeni odnaleźć takiego, który pomoże nam w danej sprawie, udzieli porad rozwodowych, bądź pomoże w kwestiach podatkowych. Nie wiele osób wie jednak, jak podejść do poszukiwań takiego specjalisty, a ponadto ciężko określić, czym powinien charakteryzować się ekspert z dziedziny prawa. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te dwa najczęściej pojawiające się pytania.

Jak znaleźć pomoc prawną?

Jeżeli chodzi o kwestię poszukiwań, wyłonić można dwie podstawowe metody – Internet oraz zorientowanie się między swoimi bliskimi i znajomymi. Od tej drugiej opcji, powinniśmy jednak zacząć. Porady prawne, jakie może udzielić nam adwokat z polecenia częściej okażą się cenniejsze i bardziej profesjonalne, gdyż jest to już specjalista sprawdzony i darzony zaufaniem przez pewną grupę osób. W ogromie kontaktów jakie posiadamy, z pewnością ktoś z naszego otoczenia ma do czynienia z różnymi kancelariami prawnymi, bądź sam pracuje jako adwokat.

Jako, że nigdy nie spotkamy reklam usług prawniczych w telewizji i na innych nośnikach. Musimy sięgnąć po Internet i tam poszukać ofert adwokatów. Nie wybierajmy jednak „pierwszego lepszego” specjalisty – podejdźmy do tego bardzo poważnie. Istnieje wiele grup dyskusyjnych na portalach społecznościowych, for branżowych oraz stron internetowych, które skupiają ekspertów z tej branży. To mogą być też porady prawne online, jednak będzie to wymagało dodatkowej weryfikacji, czy aby na pewno dana kancelaria prawna, nie jest fikcyjnym tworem.

Niekiedy spotkamy się z hasłem – darmowe porady prawne, jednak nie zawsze będzie to pomoc w pełni profesjonalna. Niestety, aczkolwiek za rzetelną pomoc adwokata należy stosownie zapłacić, gdyż jest to zawód bardzo wymagający i skomplikowany. W wypadku pomocy prawnej online, wcale nie będzie taniej, koszty takich usług bardzo często zbliżone są do osobistych konsultacji.

Dobry prawnik, czyli właściwie jaki?

Ciężko jest pokrótce scharakteryzować dobrego adwokata. Z pewnością musi być to człowiek, który bardzo rzetelnie i z dużym zaangażowaniem podchodzi do wykonywania swojego zawodu, tym bardziej, że porady adwokackie mają być swojego rodzaju pomocą, aby klient mógł wyjść z bardzo trudnej dla siebie sytuacji.

Od prawnika wymaga się często szerokiego zakresu wiedzy i doświadczenia. W końcu co bardziej przekona potencjalnego klienta, niż dziesiątki wygranych rozpraw i bardzo dobra opinia. Oczywiście staż pracy, odpowiednie wyspecjalizowanie i umiejętności retorskie to kwestia niebagatelna, natomiast aby adwokata można było nazwać dobry, konieczne jest jeszcze coś innego.

Musi być to człowiek, który odpowiednio podchodzi do swojego klienta. Taki, który nie tylko go wysłucha, ale też wyjaśni wszelkie niezrozumiałe i niejasne kwestie. Nie oszukujmy się, nie wiele z nas zna kodeks prawny i wszystkie przepisy na pamięć, dlatego ciężko oczekiwać, że będzie sprawnie operować terminologią prawniczą.